فرمول ساخت زغال فشرده چیست؟

زغال فشرده یکی از پرفروش‌ترین محصولات تولیدی است و برخی از سرمایه گذاران قصد دارند با راه اندازی خط تولید زغال فشرده درآمد بسیار زیادی کسب کنند. اولین قدم برای انجام این کار، آشنایی با فرمول ساخت زغال فشرده است. محصولات صنعتی برای تولید، نیاز به فرمولاسیون خاصی دارند و برای تولید ذغال فشرده هم شرایط باید کاملاً مساعد باشد.

مواد اولیه برای تولید زغال فشرده بسیار ارزان قیمت هستند. تنها با کمک خاک اره و برخی از مواد دور ریختنی می‌توان این محصول را تولید کرد. نحوه ساخت زغال فشرده به گونه‌ای است که از آسیب به محیط زیست جلوگیری می‌کند. زیرا در گذشته برای تولید این محصول از چوب درختان استفاده می‌شد و بسیاری از درختان برای تولید این محصول قطع می‌شدند. اما اکنون به کمک خاک اره، می‌توان ذغال فشرده، با کیفیت بالا تولید کرد.

در ادامه این مقاله از سازه ابتکار ارشد قصد داریم در رابطه با فرمولاسیون تولید زغال فشرده و شرایط آن صحبت کنیم. بنابراین تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

ترکیبات و مواد اولیه لازم در فرمول ساخت زغال فشرده

روش های ساخت زغال فشرده

برای تولید ذغال فشرده روش‌های مختلفی وجود دارد. اما در این مقاله یکی از بهترین و اقتصادی‌ترین روش‌ها برای ساخت زغال فشرده را بیان می‌کنیم. معمولاً در این روش از سه ماده اصلی یعنی خاک اره، پوست گردو و خاک زغال استفاده می‌شود. این سه ماده هزینه خرید بسیار مناسبی دارند و تهیه و دسترسی به آنها نیز بسیار راحت است.

حجم بالایی از ترکیب زغال فشرده مربوط به خاک اره است. یعنی تقریباً ۸۰ درصد ذغال فشرده را خاک اره تشکیل می‌دهد. بنابراین انتخاب نوع این ماده و کیفیت آن تأثیر بسیار زیادی بر خلوص و ویژگی های محصول دارد. باقی ترکیبات مربوط به پوست گردو و خاک زغال است. خاک زغال کمترین مقدار را دارد.

ترکیب این مواد اولیه با یکدیگر قواعد خاص خود را دارد. در صورتی که بدون رعایت نکات مهم، این کار را انجام دهید، به زغال فشرده با کیفیت دست نخواهید یافت. در ادامه به طور کامل در رابطه با شرایط ترکیب هر یک از مواد اولیه صحبت خواهیم کرد.

خاک اره

همانطور که گفته شد، بخش اصلی ذغال فشرده مربوط به خاک اره است. انتخاب جنس خاک اره اهمیت بسیار زیادی دارد. یکی از نکات مهم در فرمولاسیون زغال فشرده، تعیین ویژگی‌های خاک اره است. لازم نیست که حتما بالاترین کیفیت این ماده را تهیه کنید. فقط لازم است در زمان خرید این ماده، به برخی نکات مهم توجه کنید.

به عنوان مثال خاک اره مناسب باید تا حد لازم، رطوبت کمتری داشته باشد. هرچه خاک خشک تر باشد، زمانی که به بریکت زغال تبدیل می‌شود کیفیت بیشتری خواهد داشت. همچنین اندازه دانه های خاک اره باید متوسط باشد، سعی کنید دانه‌های خیلی درشت را برای تولید زغال انتخاب نکنید. معمولاً بهتر است برای ساخت زغال فشرده، از خاک اره قدیمی استفاده نکنید.

کیفیت خاک اره در تولید زغال فشرده

برای اینکه خاک اره به کیفیت خوبی برسد، ابتدا وارد دستگاه سرند می‌شود. در این دستگاه ذرات درشت خاک اره جدا شده و ذرات ریزتر باقی می‌ماند و در نهایت وارد دستگاه خشک کن می‌شوند تا تمامی رطوبت از آنها جدا شود.

بعد از اینکه رطوبت خاک اره جدا شد و به بریکت تبدیل شد، وارد کوره زغال می‌شود. در کوره زغال گرما و حرارت لازم برای خالص سازی زغال داده می‌شود.

پیشنهاد به مطالعه بیشتر: خاک اره چیست؟ معرفی انواع خاک اره

پوست گردو

یکی دیگر از بخش‌های لازم برای تولید این محصول، پوست گردو است. نسبت پوست گردو به خاک اره، بسیار کمتر است. دلیل استفاده از پوست گردو در تولید زغال فشرده، در زمان سوختن زغال است‌. بعد از اینکه رطوبت از خاک اره جدا شده و به بریکت تبدیل شد، آن را وارد کوره صنعتی می‌کنند. بریکت در کوره زغال به طور کامل سوزانده می‌شود.

 برای اینکه به فرآیند سوزاندن زغال کمک شود، از پوست گردو استفاده می‌کنند. پوست گردو دارای چربی طبیعی است. این چربی باعث می‌شود زغال با کیفیت بیشتری بسوزد. البته باید بیان کرد به هیچ وجه نباید از ذرات درشت پوست گردو استفاده شود. بنابراین قبل از ترکیب مواد، پوست گردو باید خرد و آسیاب شود. سپس وارد دستگاه سرند می‌شود تا ذرات درشت جدا شده و ذرات ریزتر باقی بماند. در نظر داشته باشید که بهتر است همچون خاک اره، از پوست گردو قدیمی استفاده نشود.

خاک زغال

آخرین ماده اولیه ای که برای ساخت این محصول استفاده می‌شود، خاک زغال است که کمترین درصد مواد اولیه را دارد. یعنی حدود ۵ درصد زغال فشرده را تشکیل می‌دهد. دلیل بسیار مهمی برای استفاده از خاک زغال وجود دارد. زمانی که خاک اره به شکل بریکت تبدیل شد، وارد کوره صنعتی می‌شود. در این حالت بریکت دارای منافذ و ترک‌های ریز و درشت است. خاک زغال یا خاک کربن، کمک می‌کند که این منافذ به طور کامل پر شده و کیفیت زغال افزایش یابد.

روش های ساخت زغال فشرده

ساخت زغال فشرده

چندین روش مختلف برای ساخت زغال فشرده وجود دارد که در ادامه برای شما بیان می‌کنیم. البته قبل از بیان روش‌های ساخت زغال فشرده باید بگوییم که امروزه استفاده از خاک اره و پوست گردو بهترین روش برای تولید ذغال فشرده است. زغالی که با کمک این روش تولید می‌شود کیفیت و خلوص بیشتری دارد و بهتر می‌سوزد.

فرمول ساخت زغال فشرده با خاک اره و چسب

در این روش نیز از خاک اره به عنوان ماده مهم و اولیه استفاده می‌شود. ولی به جای استفاده از پوست گردو، از چسب استفاده می‌شود.

 1. در این روش ابتدا خاک اره را وارد دستگاه های آسیاب کرده و این دستگاه ها آن را به قطعات ریز و پودر شده تبدیل می‌کنند.
 2. سپس خاک اره وارد کارخانه های تولید زغال می‌شود. در این مرحله به آن، چسب شیمیایی و چند نوع ماده دیگر اضافه می‌شود. این ماده چسبان باعث می‌شود قطعات زغال به طور کامل به یکدیگر بچسبند.
 3. بعد از اینکه همه مواد با یکدیگر ترکیب شدند، با کمک فشار بسیار زیاد، وارد قالب‌های مخصوص می‌شوند. این قالب‌ها باعث می‌شوند زغال به شکل‌های مختلفی درآید.
 4. در نهایت بریکت حاصل شده وارد کوره زغال می شود و محصول وارد بازار می‌شود.

این روش طی چند سال اخیر بسیار مورد استفاده قرار می‌گرفت. ولی بعد از مدتی کارخانجات متوجه شدند که روش تولید ذغال فشرده با کمک چسب باعث کاهش کیفیت محصول می‌شود.

فرمول ساخت زغال فشرده با استفاده از خاک اره

این روش نیز یکی از روش‌های رایج برای تولید زغال فشرده است. در این روش ماده اولیه فقط خاک اره است و از مواد دیگری برای تولید زغال استفاده نمی‌شود.

 1. ابتدا خاک اره باید وارد دستگاه اکسترودر شود.
 2. دستگاه اکسترودر فشار بسیار زیادی به خاک اره وارد می‌کند.
 3. در نهایت خاک اره وارد کوره صنعتی می‌شود تا کاملا پخته شود.

البته این روش دارای معایبی است. به عنوان مثال فرآیند تولید زغال فشرده، بسیار کند انجام می‌شود و به هیچ وجه برای صنایع به صرفه نیست. کوره صنعتی کمک می‌کند گاز و کربن به طور کامل از مخلوط خاک اره خارج شود. شما با کمک این روش می‌توانید با هزینه کاملاً مناسب و اقتصادی، زغال فشرده تولید کنید. ولی نباید انتظار یک زغال با کیفیت داشته باشید.

فرمول ساخت زغال فشرده با زغال حبه ‌ای

یکی دیگر از روش‌هایی که برای تولید زغال فشرده وجود دارد، استفاده از خاک زغال یا خاک کربن است. در این روش به جای اینکه از خاک اره به عنوان ماده اولیه استفاده شود، از خاک زغال استفاده می‌شود. حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد این نوع زغال را خاک زغال تشکیل می‌دهد. باقی مواد شامل نشاسته گیاهی یا مواد افزودنی دیگر هستند.

 1. ابتدا خاک زغال در اثر فشار بالا وارد قالب‌های مختلف می‌شود.
 2. سپس وارد کوره یا اتاق‌های گرم شده و تحت تاثیر حرارت به زغال تبدیل می‌شود.

کامل ترین و بهترین فرمول ساخت زغال فشرده چیست؟

در پاسخ به این سوال باید گفت فرمولی که در آن از خاک اره، پوست گردو و خاک زغال استفاده شود. در این روش از هیچ چسبی استفاده نمی شود و بهترین کیفیت زغال فشرده، حاصل می شود.

شما می توانید برای تولید این محصول روی کمک ما حساب کنید. سازه ابتکار ارشد علاوه بر اینکه تجهیزاتی همچون دستگاه تولید زغال فشرده، کوره زغال و … ، باکیفیت ترین مواد اولیه را در اختیار شما قرار می دهد و در نهایت هم محصول تولیدی شما را به فروش می رساند. ما حتی در این زمینه آموزش تولید زغال فشرده و پشتیبانی های لازم را برای کسب بهترین نتیجه و باکیفیت ترین محصول، به شما ارائه می دهیم.

روش تولید زغال از گذشته تا کنون

در گذشته امکانات و دستگاه های امروزی وجود نداشتند. به همین دلیل از روش‌های متفاوتی برای تولید زغال فشرده استفاده می‌شد که در این بخش بررسی می‌شود.

1. روش تولید زغال در گذشته

معمولاً در گذشته از خاک‌ اره برای تولید زغال استفاده نمی‌شد. بلکه مردم از شاخه های کوچک و بزرگ درختان استفاده می‌کردند.

 • ابتدا شاخه‌های درختان جمع آوری شده و با آتش سوزانده می‌شدند.
 • سپس تحت تاثیر حرارت و آتش زغال تقریباً مرغوبی به دست می‌آمد.

معمولاً بسیاری از افراد این فرآیند را در محیط آزاد انجام می‌دادند که باعث می‌شد گازهای شیمیایی و خطرناک وارد محیط زیست شوند. به همین دلیل استفاده از این روش دیگر منسوخ شده است.

2. روش امروزی تولید زغال فشرده

امروزه از خاک اره و بقایای فرآیندهای صنعتی، برای تولید ذغال فشرده استفاده می‌شود. کارخانه‌های تولید چوب، ضایعات خود را در اختیار کارخانه‌های تولید ذغال فشرده قرار می‌دهند. استفاده از ضایعات دور ریز چوبی به جای تنه درختان باعث شده است روش جدید تولید زغال فشرده جایگزین کاملاً مناسبی برای روش‌های قدیمی باشد. روش تولید امروزی به شکل زیر است:

 • چوب‌ها به طور کامل توسط دستگاه خرد شده و وارد کوره شده و ذوب می‌شوند.
 • زغال‌ها باید به طور کامل شستشو شوند.
 • در نهایت زغال‌ها باید توسط دستگاه خشک شوند تا رطوبت آنها از بین برود.
 • سپس وارد دستگاه قالب گیری شده و به کمک دستگاه اکسترودر پرس می‌شوند.
 • در اخر بعد از ورود به کوره، به زغال مرغوب تبدیل شده و وارد بازار می‌شوند.

بهترین روش تولید زغال فشرده

ذغال فشرده یکی از انواع زغال‌های پرفروش است. راه اندازی خط تولید زغال فشرده بسیار راحت است. چرا که شما برای تولید زغال فشرده به سه نوع ماده خاک اره، پوست گردو و خاک زغال نیاز دارید که قیمت کاملا مناسبی دارند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *